Szczeniak w nowym domu

Warto wiedzieć » Szczeniak w nowym domu

Zachowanie czystości
‘Szczenięta są instynktownie czyste i gdy tylko są w stanie się poruszać próbują się załatwiać poza posłaniem. Nie można jednak oczekiwać od 8-tygodniowego malucha, żeby kontrolował swój pęcherz, a więc to, jak szybko nauczy się czystości, zależy w głównej mierze od twojej czujności. Szczeniak nie może czekać i potrzebuje się załatwić natychmiast po przebudzeniu, po jedzeniu, po krótkiej zabawie. Ponieważ szczenięta są karmione cztery razy dziennie, muszą się wypróżniać ok. 7-8 razy i nie można oczekiwać, że przetrzymają noc bez załatwienia swojej potrzeby fizjologicznej. Dlatego przyzwyczajenie szczeniaka do załatwiania się na gazecie jest najłatwiejszym sposobem nauczenia go czystości i porządku.
Rozłóż gazety na podłodze, gdy zauważysz, że maluch potrzebuje się załatwić, wysadź go na nie nagradzając, gdy efekt jest zadowalający.
Jest rzeczą oczywistą, że ‘wpadki’ będą się zdarzać. Pamiętać jednak należy o dwóch rzeczach. Po pierwsze lepszy efekt przynosi nagradzanie zachowań pożądanych niż karcenie za błędy.
Po drugie miejsce, w którym maluch się załatwił należy umyć i zdezynfekować, ponieważ  zapach spowoduje, że spróbuje w tym miejscu znowu’(Hopkinson 2000:36).

Przygotowania do przyjęcia szczeniaka.

Posłanie
‘Mocne tekturowe pudełko z pewnością na początek wystarczy. Nie ma powodu kupować drogich legowisk dla psów, które, jeśli mają być użyteczne w przyszłości, w pierwszych tygodniach i tak będą dużo za duże. Poza tym jeśli okaże się, że twój szczeniak to ‘gryzoń i przeżuwacz’ i zechce  wypróbować swoje ząbki na swoim nowiutkim posłaniu to lepiej, żeby trenował na kartonowym pudełku niż na drogim legowisku, wypełnionym-o zgrozo! - kulkami styropianu. Więc wysokie, kwadratowe pudełko, położone na jednej ze ścian bocznych będzie wygodną ‘budą’. Stary wełniany sweter może posłużyć jako posłanie i pozwoli przyzwyczaić się do zapachów domowych.